Jak zmienić tryb życia na zdrowszy? Metamorfoza krok po kroku

Zdrowszy tryb życia

Moda na tzw. zdrowy tryb życia trwa w najlepsze. Ludzie coraz częściej zastanawiają się nad tym jak funkcjonuje ich organizm oraz tym co muszą zrobić, aby ich kondycja była lepsza. Wszystko to jest zasługą kampanii społecznych, które mają na celu uświadomienie przeciętnych odbiorców o wpływie odżywiania, aktywności fizycznej czy rytmu dobowego na to jak się czujemy i jak funkcjonuje nasz organizm.

Prowadzenie zdrowego trybu życia – multum korzyści

Bycie „fit” to nie tylko bycie trendy. Fit-sylwetka to także zdrowie organizmu oraz profilaktyka wielu chorób. Prowadzenie trybu życia opartego na zdrowej diecie i codziennej aktywności fizycznej skutkuje również poprawą urody, lepszym samopoczuciem czy eliminacją czynników stresogennym.

To wszystko zostało udowodnione licznymi badaniami o charakterze klinicznym i społecznym.

Jak powinna wyglądać metamorfoza?

Jeśli styl Twojego życia pozostawia wiele do życzenia i chciałbyś/chciałabyś by uległ zmianie to musisz wiedzieć, że takowa metamorfoza nie powinna następować z dnia na dzień. Wynika to z faktu, iż organizm w wyniku zbyt radykalnych zmian może zareagować odwrotnie niż tego oczekujemy.

Zmiany w trybie życia należy wprowadzać stopniowo, tj. metodą małych kroków. Nie można bowiem z dnia na dzień zmienić bilansu diety z 3000kcal na 1500kcal, gdyż to znacząco wpłynie na nasze samopoczucie, nastrój i motywację.

To samo tyczy się aktywności fizycznej. Jeśli do tej pory prowadziliśmy siedzący tryb życia, to przebiegnięcie 10 kilometrów (jeśli jest możliwe z punktu widzenia kondycji naszego ciała) niekoniecznie będzie najlepszym rozwiązaniem.

Drobne korekty powinniśmy wprowadzać na bieżąco. Początkowo zaleca się lekkie zmiany żywieniowe w postaci odstawienia niezdrowej żywności, a dopiero potem wprowadzenie pro-zdrowotnych jadłospisów.

Jeśli zaś chodzi o aktywność fizyczną to w tym przypadku należy zaczynać od kilkunastominutowych, codziennych treningu i regularnie zwiększać objętość treningową.

5 kluczowych elementów zdrowego trybu życia

Definicja „zdrowego trybu życia” może być różna. Wszak, życie składa się z wielu różnych elementów. O które należy zadbać w pierwszej kolejności. Które elementy zdrowego trybu życia są kluczowe?

 1. Dieta
  Odżywianie ma ogromny wpływ na niemal każdy narząd i układ w organizmie człowieka. Dieta musi być zdrowa, pełnowartościowa i możliwie jak najlepiej zbilansowana.
 2. Aktywność fizyczna
  Ruch to zdrowie! Co do tego nie ma absolutnie żadnych wątpliwości. Uprawianie sportu, codzienne treningi i długodystansowe spacery – to doskonały pomysł na wzmocnienie organizmu.
 3. Sen
  Podstawa zdrowego snu to minimalny czas na poziomie 7-8 godzin, dobrze przygotowana sypialnia (odpowiednio wyziębiona i wywietrzona) oraz brak jakichkolwiek aktywności na minimum 2 godziny przed snem.
 4. Relaks
  Wiele osób lekceważy obowiązek relaksu w czasie dnia, co niestety ma swoje odbicie. Relaks to najlepsza broń na stres.
 5. Suplementy diety
  Stosowanie suplementów diety to proces, który uskutecznia coraz większe grono Polaków. Nie ma w tym nic dziwnego – prawidłowo dopasowana suplementacja może mieć ogromny wpływ na zdrowie – zarówno fizyczne, jak i psychiczne.

Leave us a Message