Najlepsze sposoby na masę

Budowanie masy mięśniowej z całą pewnością nie jest procesem łatwym. Wszakże, musimy zadbać nie tylko o zmianę nawyków żywieniowych, ale także ciężki trening siłowy oraz wymagającą suplementację.

Panuje przekonanie, że przybieranie na wadze to proces prosty, przyjemny i niewymagający. W rzeczywistości jest na odwrót. Osoby, których celem jest zwiększenie masy swojego ciała zazwyczaj mają spory problem w osiągnięciu założonego celu.

Dla osób szczupłych, których przemiana materii jest szybka jak Usain Bolt na bieżni, przybieranie na wadze to nie lada wyzwanie. W dzisiejszej publikacji pragniemy przedstawić kilka rad, które powinny pomóc osiągnąć Ci wymarzoną wagę.

Ile mogę przytyć w ciągu miesiąca?

Budowa czystej masy mięśniowej jest procesem długofalowym. Z punktu widzenia fizyki organizmu, maksymalnym efektem jest przyrost w postaci 2-3 kilogramów w ciągu miesiąca. Oczywiście, przy założeniu, że dbamy o dietę, trening i stosujemy odpowiednią suplementację uzupełniającą.

Jak powinna wyglądać dieta na masę?

Poprzez „dietę na masę” rozumie się jadłospis, który będzie: zdrowy, zbilansowany i pełnowartościowy. Dieta powinna być obfita w węglowodany (około 5-7 gram na każdy kilogram masy ciała) oraz białko (około 2-3 gram na każdy kilogram masy ciała). Nie można również zapominać o dostarczaniu zdrowych tłuszczów roślinnych (około 0,5g na każdy kilogram masy ciała).

Każdy posiłek powinien być indywidualnie zbilansowany. Można przyjąć zasadę, że wraz z upływem dnia, dostarczamy coraz mniej węglowodanów i coraz więcej białka.

W założeniach dietycznych należy uwzględnić przede wszystkim produkty zawierające pełnowartościowe białko i węglowodany złożone. Umożliwi to budowanie czystej masy, tj takiej, która nie zawiera zbyt dużej ilości tłuszczu.

Posiłki powinny być obfite, a ich bilans kaloryczny większy od standardowych założeń o 300-500kcal.

Jak powinien wyglądać trening na masę?

Realizacja planu treningowego na masę mięśniową przyśpiesza proces zwiększania swojej wagi oraz ogranicza powstawanie tkanki tłuszczowej. Jeśli zależy Ci na „fit-sylwetce”, a nie po prostu zmianie cyferek na wadze, to trening jest absolutnie konieczny.

Poprzez trening na masę rozumiemy siłową aktywność fizyczną. Najlepsze warunki do przeprowadzenia efektywnego treningu są rzecz jasna na siłowni.

W przypadku budowania masy, plan treningowy musi być oparty na ćwiczeniach wielostawowych, czyli tych, które angażują jednocześnie kilka grup mięśniowych. Co więcej, ćwiczenia te powinny być realizowane na wolnym obciążeniu. Ilość serii powinna wynosić 3-4, a powtórzeń 6-12.

Jak powinna wyglądać suplementacja na masę?

Stosowanie suplementów diety jest opcjonalne. Chyba, że zależy nam na bardzo szybkich postępach – wówczas jest konieczne.

Dobór odpowiednich środków wspomagających rozwój mięśni, powinien odbywać się na podstawie generowanego zapotrzebowania. Dietę warto uzupełnić takimi środkami jak: kreatyna, aminokwasy, l-karnityna, l-glutamina.

Ponadto, w sklepach dla sportowców znaleźć można zamienniki dla posiłków w proszku. Pełnowartościowe odżywki typu gainer, czy białko to wygodna alternatywa.

Jakie suplementy stosować? Przed wyborem konkretnego specyfiku zalecamy przeczytać recenzje i opinie, których to w Internecie jest naprawdę bardzo dużo. Umożliwi to wybór skutecznych, sprawdzonych preparatów, które zagwarantują efekty.

Jak powinien wyglądać tryb życia pdoczas procesu budowania masy?

Utarło się przekonanie, że budowa masy mięśniowej to konieczność zadbania tylko i wyłącznie o trzy elementy. Nic bardziej mylnego. Aby nabrać mięśni i zmaksymalizować wyniki diety, treningu i suplementacji musimy także pamiętać o przestrzeganiu zasad zdrowego życia. Na tempo przybierania na wadze wpływa ma także:

  • zdolność organizmu do wysypiania się
  • relaks (bezpośredni wpływ na motywację do podejmowania działania)
  • brak stosowania używek (alkohol, papierosy, narkotyki)

Warto także pamiętać o tym, aby regularnie się badać i podejmować stosowne kroki podczas nawet najmniejszych infekcji. Wszak, zwykłe przeziębienie może znacząco ograniczyć efektywność procesu budowania masy mięśniowej.

Leave us a Message